Projekt Agro life Europa

Projekt Agro life Europa je projekt konzorcija triju hrvatskih škola iz područja poljoprivrede, veterine i ugostiteljstva. Škole koje su činile konzorcij su Srednja škola "Arboretum Opeka", Srednja gospodarska škola iz Križevaca i Poljoprivredna i veterinarska škola Osijek.

Osnivanje konzorcija i povezanost obrazovnih ustanova s potrebama tržišta rada na nacionalnoj i internacionalnoj razini  bilo je neophodno pošto želimo razvijati zajedničko gospodarstvo cijele EU i ako želimo da kvaliteta tog obrazovanja bude zadovoljavajuća u svim članicama EU.  Inozemni partneri koji su bili uključeni u ovaj projekt i odgovaraju na potrebe povećanja kvalitete strukovnog obrazovanja bili su: Biotehnički center Naklo iz Slovenije, Kroatische Wirtschaftsvereinigung e.V. iz Njemačke, Zespół Szkół Ogrodniczych. im. S. Szumca w Bielsku-Białej iz Poljske.

Ciljevi projekta bili su definirani  na osobnoj razini učenika, na razini škola, konzorcija  i na međunarodnoj razini.

U projektu škola konzorcija sudjelovali su  učenici drugih, trećih i  četvrtih razreda strukovnog obrazovanja (poljoprivrednog,  veterinarskog i ugostiteljskog). Ukupno je sudjelovalo  90 učenika i 11  strukovnih nastavnika u pratnji. Partneri su bili odabrani prema načelu kvalitete, inovativnosti, ekoloških načela i održivog razvoja,  primjene novih tehnologija i stručnosti.

Partneri su nositelji znanja u tehnologiji vinarstva, stakleničke proizvodnje, voćarstvu, stočarstvu, veterini i kuharstvu. Škole partneri zajedničkim su radom s privatnim poduzećima bili pokretač inovativnih aktivnosti i zajedničkih projekata u cilju razvoja regij. Stručne i  poduzetničke kompetencije dovele su do detaljnog poznavanja i razumijevanja novih tehnologija u proizvodnji, poznavanje poslovanja i organiziranosti tvrtki, suradničkog učenja i timskog rada, kvalitetnijeg odnosa prema radu, poznavanja ustrojstva strukovnog obrazovanja u inozemstvu. Jezične kompetencije bolju međukulturalnu komunikaciju i poznavanje stručnog vokabulara te upoznavanje kulture, načina života i običaja zemlje domaćina, povećanja samostalnosti i preuzimanje odgovornosti za vlastito učenje.

Sve to u konačnici je doprinijelo jačanju kvalitete strukovnog obrazovanja i podizanje kompetencija budućih stručnjaka, nositelja Europskog gospodarstva, većoj konkurentnosti, promicanju i uključivanju što većeg broja sudionika u mobilnost,  transparentnom priznavanju stečenih vještina, povećanju zapošljivosti.

Fotogalerija:

- plakati

- slike

objavio: Dragan Brkić   datum: 7. 7. 2017.