ZAVRŠIO EU PROJEKT NOVE KOMPETENCIJE UZGOJA I PRIMJENE UKRASNOG BILJA

Projekt koji je u potpunosti bio financiran EU sredstvima trajao je 12 mjeseci, a započeo je 30.lipnja 2014.  i završio 1. srpnja 2015. U sklopu projekta osam nastavnika poljoprivredne struke steklo je nove kompetencije iz područja hortikulture i marketinga u hortikulturi.

Ciljevi projekta bili su obnoviti stare i stjecati nove kompetencije nastavnika i suradnika u nastavi iz područja hortikulture i marketinga u hortikulturi što će pridonijeti profesionalnom razvoju škole iz područja hortikulture, povećati interes mladih za hortikulturnu struku i pridonijeti stvaranju konkurentnih stručnjaka za europsko tržište rada.  Sukladno ciljevima odabrali smo jednu od najjačih europskih zemalja u području hortikulture Nizozemsku jer prednjači u novim tehnologijama proizvodnje ukrasnog bilja, izvor je novih kultivara, ima visoko razvijeni marketing u tom području te visoko razvijeni stupanj brige o okolišu. Odabrali smo partnera na projektu Floweracademy NL iz Leidena Nizozemska kao međunarodno priznatog stručnjaka iz područja hortikulturnog uređenja, marketinga, asortimana i kvalitete ukrasnog bilja. Na projektu je sudjelovalo 8 strukovnih nastavnika i suradnika u nastavi koji u školi osim u obrazovanju aktivno djeluju od proizvodnje do primjene ukrasnog bilja. Projekt je trajao 12 mjeseci kroz tri faze. Početak projekta bio je 1. srpnja 2014. god. kada je počela prva faza koja je trajala do početka mobilnosti. Provedba glavnih aktivnosti na mobilnosti trajala je ukupno 7 dana u Nizozemskoj od 25. kolovoza do 31. kolovoza 2014. na lokacijama Leiden, Boskoop, Amsterdam i okolica. Treća faza projekta odnosila se na diseminacijske aktivnosti koje su se počele realizirati nakon provedenih glavnih aktivnosti. U sklopu provedbe glavnih aktivnosti sudionici projekta su imali organizirane radionice, predavanja te na primjerima dobre prakse stjecali znanja i vještine iz područja hortikulture i marketinga u hortikulturi. Nove kompetencije stjecali su kod priznatih nizozemskih proizvođača ukrasnog bilja, hranjiva i supstrata, posjetom najjačem europskom hortikulturnom sajmu Plantarium u Boskoopu, posjetom botaničkom vrtu u Leidenu, burzama cvijeća u Alsmeeru i Naaldwiku, nacionalnom parku Hoge Veluweu, te Model Garden Apelternu. Sudionici aktivnosti stekli su nova znanja i vještine iz tehnologije uzgoja ukrasnog bilja, upoznali novi asortiman ukrasnog bilja, nove ekološki prihvatljive kultivare ukrasnog bilja, nove trendove ozelenjivanja, važnost čuvanja hortikulturne baštine i načine čuvanja tradicije i ekologije. Usvojili su nova marketinška znanja i vještine. Projekt je doprinio profesionalnom razvoju sudionika što će povećati svijest javnosti o mogućnostima koje nudi strukovno obrazovanje u području hortikulture. Sudionici su ostvarili kontakte u području hortikulture i marketinga koje će podijeliti sa učenicima, kolegama  i hortikulturnim stručnjacima. Ostvarena je stručna suradnja s nizozemskim proizvođačima, omogućena suradnja i povezivanje naših proizvođača ukrasnog bilja s nizozemskim proizvođačima, te je nastavljena suradnja sa partnerom kroz nove projekte. Na taj način škola ostaje vodeća i respektabilna hortikulturna škola, koja nadograđuje svoja hortikulturna znanja u suradnji s europskim stručnjacima.

objavio: Blanka Pazman   datum: 24. 7. 2015.