« Rujan 2017 »

Tjedan cjeloživotnog učenja

Od 8. rujna do 15. rujna diljem svijeta obilježava se Tjedan cjeloživotnog učenja. kako je ova tema posebice vezana za djelatnosti školskih knjižnica, u našoj će školskoj knjižnici temama cjeloživotnog učenja i općenito informacijske pismenosti biti posvećen cijeli mjesec rujan.

RUJAN 2010. U ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI

MJESEC INFORMACIJSKE PISMENOSTI

Školska knjižnica pokušala je i uspjela učenicima i nastavnicima naše škole osigurati pristup do inače nedostupnih elektroničkih resursa namijenjenih učenju. U vašoj školskoj knjižnici možete tijekom rujna dobiti sve potrebne informacije vezane uz upotrebu internetskih baza podataka koje se bave prikupljanjem i obradom znanja.

Kao korisnici školske knjižnice imate pravo pristupa online bazama podataka (bez obzira da li imate ili još uvijek nemate aktiviran vaš HUSO/AAI račun). Ukoliko ste već aktivirali vaš račun tim bazama podataka možete pristupati od kuće, iz udobnosti vaše fotelje. Bez aktiviranog računa dostupni su vam isključivo besplatni resursi i baze. Kao nastavnik imate pravo na AAI račun (u svojoj matičnoj ustanovi). Učenici mogu dobiti HUSO račun za pristup. Ovlasti AAI računa razlikuju se donekle od ovlasti učeničkog HUSO računa po razini pristupa. Sa oba računa bez problema pristupate online enciklopediji, e-knjižnici i e-časopisima, no kao učenici nemate pristup online znanstvenim bazama podataka, e-matici i sličnim resursima koji su namijenjeni isključivo nastavnicima.

Pristup iz bibliotečno-multimedijskog centra (BMC)

Školska knjižnica omogućuje svim svojim korisnicima (nastavnicima, učenicima, roditeljima, polaznicima programa za obrazovanje odraslih, zaposlenicima škole koji nisu nastavnici itd.) pristup svim CARNet / MZOŠ resursima - bez obzira na to imaju li aktivan AAI/HUSO račun. Uz pristup navedenim resursima bibliotečno-multimedijski centar  svojim će korisnicima nastojati omogućiti pristup i dodatnim mrežnim resursima, koji nisu pokriveni pretplatom MZOŠ/CARNet.

Privremeni pristup iz BMC

Tijekom rujna 2010 tako možete isprobati dvije baze podataka koje nisu dio standardne ponude CARNet-a. Pristup tim bazama je vremenski ograničen, pa ukoliko želite iskoristiti njihove mogućnosti, požurite u knjižnicu. Trenutno je omogućen pristup slijedećim bazama podataka:

Wilson Web baza, kojoj zahvaljujemo na ukazanom povjerenju, mogla bi posebno zainteresirati naše korisnike. Radi se o univerzalnoj bazi podataka koja je svojim sadržajima posebno prilagođena nastavnicima i učenicima srednje škole. Obuhvaća sadržaje (fulltext) knjiga i članaka iz područja obrazovanja, poljoprivrede i veterine te knjižničarstva

Pristup ACM (Association for Computing Machinery) digitalnoj knjižnici čiji su sadržaji više specijalizirani na područje informatike i računalstva, bit će zanimljiv svima koji žele povećati svoje znanje u području primjene računala. Sadrži pristup arhivama 50-ak časopisa te 40-ak e-knjiga. Možete pronaći mnoštvo zanimljivih studija o upotrebi računala u obrazovanju, kao i

Školski knjižničar će u četvrtak, 16. rujna 2010. svim zainteresiranim učenicima i nastavnicima održati prezentaciju mogućnosti i sadržaja Wilson Web baze podataka. Pristup sadržajima te baze bit će moguć do kraja rujna 2010.

• MZOŠ
 • Stručni skupovi