Dan oslobođenja grada Varaždina

Izradom prigodnog panoa učenici su 22. rujna obilježili  Dan oslobođenja grada Varaždina.

DOMOVINSKI RAT U VARAŽDINU

Domovinski rat je bio obrambeni rat koji se vodio između snaga Jugoslavenske narodne armije i dijela pobunjenih Srba s jedne strane i dobrovoljačkih,  kasnije vojnih snaga Republike Hrvatske. Ratu je prethodila pobuna dijela Srba u Hrvatskoj koja se naziva balvan revolucija tijekom kolovoza 1990. godine. Ratna zbivanja započinju u travnju 1991. kada se događa otvorena agresija na hrvatska područja ( istočna Slavonija i unutrašnjost Dalmacije).

Rat se uskoro širi na ostala hrvatska područja poput Varaždina.  Točno u 15 sati 15.rujna 1991. godine rat stiže u Varaždin. Tada je bombardiran varaždinski aerodrom. Zanimljivo je to da su se tek nakon završetka napada na aerodrom oglasile sirene za uzbunu te su Varaždinci potražili skloništa.

Prvog dana sukoba osim napada na aerodrom došlo je do snajperske paljbe u gradu. Paljba se odvila u blizine zgrade policije te su ubrzo snajperisti uhićeni. Nakon burnog prvog dana sukoba, došao je dan odmora. Međutim, trećeg dana vojska Jugoslavenske narodne armije nije ciljala vojne objekte već isključivo građevine kulturne baštine. Poveliki opseg sukoba privukao je strane novinare da dođu i naprave reportažu o razaranjima u Varaždinu. Vijesti o zbivanjima u Varaždinu odjeknule su u Francuskoj, Velikoj Britaniji i Njemačkoj.

Svi napori u obrani Varaždina urodili su plodom. Dana 22. rujna 1991. godine vojarne, koje je do tada držala vojska Jugoslavenske narodne armije, napuštene su, a vojnici koji su u njima prebivali ispraćeni su iz grada u 12 autobusa. Iako se rat u Varaždinu vodio 7 dana, imao je veliki značaj za daljnju obranu zemlje. Naime, u vojarni  je ostalo preko 200 oklopnih vozila, mnoštvo minobacača te drugog streljiva što je rezultiralo da je Hrvatska dobila sedam puta više oružja nego što ga je do tada imala. Osim oružja koje je hitno otpremljeno, većinom na bojišnice u Vukovar i južno ratište, i brojni Varaždinci branili su ostala mjesta u Hrvatskoj, poput Vukovara, Pakraca, Požege i drugih.

Ratovanje u Hrvatskoj nastavilo se do 1995. godine kada su izvedene vojno-redarstvene akcije Oluja i Bljesak kojima su oslobođeni veliki dijelovi hrvatskog teritorija što je dovelo do kraja Domovinskog rata i samostalnosti Republike Hrvatske.

prof. Markušić

objavio: Dragan Brkić   datum: 25. 9. 2019.