SVETI MARKO EVANĐELIST, zaštitnik Općine Vinica i župe Vinica

Danas, 25. travnja, Općina Vinica i župa Vinica obilježavaju i slave blagdan Sv. Marka evanđelista, svog nebeskog zaštitnika. Također, Srednja škola „Arboretum Opeka“ uzela je isti dan za obilježavanje Dana škole, budući da se nalazi u Općini Vinica, te se prigodnim sadržajima priključila svetkovini.

Sveti Marko je  rođen oko 10. godine. Bio je Židov koji je slijedio Isusa i prihvatio kršćanstvo pod utjecajem apostola, danas svetog  Petra, kojemu služi kao tumač, jer Petar nije govorio grčkim jezikom. Prema legendi, Pavao ga je nagovorio da piše Evanđelje, te ga je on napisao nakon  Petrove smrti  prema onome što mu je sv. Petar kazivao i svjedočio. Danas Marka prepoznajemo kao  jednog od četvorice evanđelista. On je bio prvi autor koji je napisao Evanđelje, stoga se Markovo evanđelje smatra najstarijim. Kršćanska Tradicija dodijelila je svakom evanđelistu njegov simbol. Svetog Marka na slikama obično vidimo prikazanog  s krilatim lavom kako piše,  jer on simbolizira snagu uskrsnuća i savladavanja smrti. Osim što piše evanđelje, sudjeluje sa svetim Pavlom na njegovu prvu misijskom putovanju u Antiohiju, te konačno završava u  Aleksandriji gdje kao biskup osniva kršćansku zajednicu. U Aleksandriji umire  mučeničkom smrću 25. travnja 68. godine.

Ukratko:

Sveti Marko († Aleksandrija, 25. travnja 68.) je bio evanđelist, kršćanski svetac, mučenik Crkve, aleksandrijski biskup, utemeljitelj kršćanske zajednice u sjevernoj Africi, zaštitnik Venecije, zaštitnik odvjetnika, građevinskih radnika, zidara, staklara, pletača košara, notara i pisara, zatvorenika i Egipta. Njemu se utječe protiv nevremena, munje, tuče, protiv nepripravne smrti te za dobro vrijeme i dobru žetvu. U našim je krajevima, ne tako davno bio posebno značajan i svečan ophod, odnosno blagoslov polja na Markovo.

Za kraj izmolimo zagovor svetog Marka.

Pomolimo se: Bože, koji si blaženoga Marka, svoga evanđelista, uzvisio milošću evanđeoskog propovijedanja; podaj, molimo, da nam njegovo znanje koristi i njegova nas molitva brani.

Po Gospodinu našemu Isusu Kristu, Sinu tvome: Koji s tobom živi i kraljuje u jedinstvu Duha Svetoga, Bog: po sve vijeke vjekova. Amen.

objavio: Silvije Premuš Lana Hajsok   datum: 24. 4. 2020.