Međunarodna natjecanja

Međunarodna iskustva učenika PVŠ „ARBORETUM OPEKA“ iz Vinice

Četvrtu godinu za redom PVŠ održava prijateljske veze sa srodnom školom iz Malinova. Nakon razmjene učenika, uslijedila su natjecanja u aranžiranju. Dvije godine zaredom u Varaždinu, a sada u Malinovu malom mjestu šesnaestak kilometara udaljenom od Bratislave.

Zahradnicka skola G. Čejku po prvi je puta organizirala međunarodno natjecanje povodom Sv. Valentina – Malinovsky Valentin 12.02.2009. Na natjecanju je sudjelovalo 8 škola (tri iz Slovačke, po dvije iz Češke i Mađarske i jedna iz Hrvatske). Od ukupno 21. učenika čije je radove ocjenjivala komisija od troje profesora škole domaćina, naš učenik Josip Novak osvojio je 8. mjesto.

U toku prije podneva učenici su trebali izraditi tri aranžmana. Za aranžiranje jedne ruže i cvjetnog vjenčića materijale su učesnici trebali sami donijeti sa sobom. Za treći rad valentinsko srce domaćin je pripremio cvijeće, zelenilo i potrebna pomagala. Svaki rad je bio posebno bodovan i nagrađivan, te su se zbrajali bodovi ekipa (tri člana) zajedno i proglašene su najuspješnije škole. Ovakav način natjecanja kod nas nije uvriježen pa ekipa u sastavu Monika Domislović i Josip Novak ukupnim brojem bodova nisu mogli konkurirati za najuspješniju školu jer su bili bez trećeg člana.

Na putu i u stjecanju novih prijateljstava, znanja i iskustva pratile su ih ravnateljica škole Rajka Tršinski i njihova mentorica Blanka Pazman.

objavio: Dragan Brkić   datum: 8. 4. 2009.