AGROTURISTIČKI TEHNIČAR

Obrazovanje u četverogodišnjem programu je kvalitetna nadopuna postojećem sustavu obrazovanja u poljoprivredi, turizmu i ugostiteljstvu. Ta su obrazovna područja ujedinjena u tom novom nastavnom programu kao što su ujedinjena u planu gospodarskog razvoja Hrvatske.
Zahvaljujući prirodnim, kulturnim i povijesnim resursima Hrvatske, AGROTURIZAM postaje sve interesantnija djelatnost. Njome se proširuje turistička ponuda i na ona područja koja su izvan puta, ali zato ekološki čista, nezagađene prirode i sačuvanog tradicionalnog načina života. To je djelatnost koja može omogućiti izvor prihoda velikom broju ljudi koji žele ostati na svojim gospodarstvima, baviti se poljoprivredom i kroz seoski turizam plasirati svoje proizvode.
Time se ukazuje potreba za školovanjem kadrova koji bi uz osnovna znanja iz ugostiteljstva i turizma, stekli i naobrazbu iz područja ekološke proizvodnje poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda. Interes je da se u objektima seoskog turizma nude prehrambeni proizvodi vlastite proizvodnje koja treba strogo poštivati zakone ekologije.

Nastavni plan i program predlaže i niz obaveznih izbornih predmeta čiji sadržaji odgovaraju specifičnostima pojedinih regija, potrebama gospodarstva, sklonostima učenika i mogućnostima izvođenja nastave. Na taj način učenici proširuju svoja znanja iz već postojećih stručnih predmeta, ali i zadovoljavaju neke specifične potrebe (npr. lovstvo, kozarstvo, etnologija, gljivarstvo, izrada suvenira...).
Cilj je osposobiti učenike za kvalitetno pružanje ugostiteljskih usluga, usluga smještaja gostiju i drugih turističkih usluga (organiziranja berbe, sakupljanja ljekovitog bilja, jahanja ...). Uz to, značajno je osposobiti učenike za ekološku proizvodnju poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, te načine pripreme i ponude hrane s vlastitog poljoprivrednog gospodarstva.

- Agroturistički tehničar zapošljava se u manjim ugostiteljskim objektima koji u djelovanju svoga rada imaju poljoprivredno gospodarstvo i bave se proizvodnjom hrane.