Županijsko natjecanje Ekološki kviz "Lijepa naša"

U ponedjeljak, 5. ožujka 2012. Srednja škola Arboretum  Opeka iz Marčana bila je domaćin Županijskog Ekološkog kviza „Lijepa naša“. Ugodan boravak u  školi  te uspjeh natjecateljima i njihovim mentorima zaželjela je  ravnateljica škole i predsjednica županijskog povjerenstva za provedbu natjecanja Rajka Tršinski.

Natjecanju je prisustvovao predsjednik Udruge Lijepa naša gospodin Ante Kutle. Uz predstavnika Općine Vinica, gospodina Marijana Kostanjevca, nazočna je bila i  predstavnica Varaždinske županije gospođa Silvija Ladić Fisher.

U natjecanju je sudjelovalo 13  ekipa osnovnih i 3 ekipe srednjih  škola Varaždinske županije. Natjecanje obuhvaća tri dijela kviza: ispit znanja, prezentaciju istraživačkog rada i usmeno natjecanje. U  kvizu  se ispituju  sadržaji iz nastavnih predmeta biologije, kemije, geografije i vjeronauka. Nakon pismenog dijela ispita svaka je ekipa predstavila  svoj istraživački rad u obliku  prezentacije u kojoj su prikazane konkretne aktivnosti i pozitivni stav prema okruženju u kojem živimo. Šest najbolje plasiranih ekipa osnovnih škola i 3 ekipe srednjih škola pozvane su na usmeni dio natjecanja.

Po završetku usmenog dijela kviza u  kategoriji osnovnih škola prvo mjesto osvojila je ekipa VI. Osnovne škole iz Varaždina.  Od srednjih škola najveći broj bodova postigla je ekipa Srednje škole Arboretum Opeka iz Marčana. Istraživački rad pod  nazivom  „Egzote u Arboretumu  Opeka“   izradili su učenici Roberta Šilec, 1. razred, Mihael Đurin, 2. razred, Natalija Vitez, 3. razred i Vlatka Novak, 4. razred. Mentorica učenicima je Jasminka Hruškar.

Svim ekipama sudionicama uručene su zahvalnice i prigodni pokloni izrađeni u aranžerskoj radionici škole. Škole koje su osvojile prvo mjesto upućuju se na Državno natjecanje koje će se održati u Zadru, od 15. do 17. travnja 2012.

Čestitamo učenicima i mentorima na izuzetnom trudu i ozbiljnosti  kojom su pristupili ovom zahtjevnom natjecanju, a posebno pobjednicima  koji će predstavljati  Varaždinsku županiju na državnom natjecanju.

Škola zahvaljuje profesorici Blanki Pazman i učenicima aranžerske radionice  što su pripremili prigodne darove za vrijedne učenike i njihove mentore te učenicima i nastavnicima kuharske struke  na priređenom domjenku.

objavio: Dragan Brkić   datum: 5. 3. 2012.