Florist E- learn book

FlorCert

FlorCert je međunarodni projekt koji se provodi kroz nekoliko aktivnosti. Glavni cilj projekta je podizanje razine stručne osposobljenosti srednjih škola za zanimanje cvjećar i ujedinjenje temeljnih znanja. Usporedivost cvjećarskih stručnih znanja različitih zemlja je od neprocjenjive vrijednosti, jer takva međunarodno usporediva stručna znanja otvaraju vrata zapošljivosti na europskom tržištu. Stjecanjem međunarodno priznatog certifikata, učenici će postići visoke međunarodne standarde u obrazovanju za zanimanje cvjećar i tako  lakše pronaći posao u inozemstvu, jer će poslodavci biti upoznati sa razinom znanja koje se može očekivati ​​od takvih zaposlenika. Uspostavom FlorCert-a ova je ideja oživjela.

Predsjednik FlorCerta, Mikael Sörensson, ujedno je i predsjednik švedske Udruge cvjećara. Do sada su u ovaj projekt uključene: Švedska, Finska, Italija, Hrvatska, Slovačka i Slovenija.

Sudjelovanje u projektu je korisno za sve partnere. Projekt podupire i potiče kvalitetno  srednje strukovno obrazovanje što je ujedno i prilika za nastavnike i učenike na razmjenjuju vrijedno iskustvo. U međunarodnom projektu, mobilnost je prioritetan zadatak partnera; razina znanja stranog jezika , posebno engleskog,  povećava se kroz  interkulturalni  dijalog. Sudionici kroz mobilnost stječu dodatna znanja i iskustvo, što pojačava njihovu fleksibilnost na tržištu rada.

Svake godine, ispitne teme se mijenjaju uz suradnju svih partnera uključenih u projekt.

Studenti moraju koristiti najmanje tri različite tehnike izrade cvjetnih dekoracija. Cjelokupna prezentacija postavlja se na engleskom jeziku. Svi kandidati moraju zadovoljiti visoke standarde koje je zadala komisija sa članovima iz Finske, Švedske, Italije, Hrvatske i Slovenije. Svim kandidatima koji polože ispit uručuje se FlorCert certifikat.

FlorCert koordinator u Hrvatskoj je Blanka Pazman mag.ing.hort. Više informacija na: bpazman@gmail.hr, mob: 00385981901804

Ovaj projekt stoga ima dobru osnovu za nadogradnju kada je u pitanju osiguranje kvalitete i rad na različitim razinama (organizacije, nastavnici i učenici/studenti), odličan je iz perspektive razvoja kompetencija nastavnika, te također povećava mogućnosti studentima koji žele putovati i raditi u inozemstvu nakon položenog ispita. Uz ove prednosti moguće je i dalje razvijati metodologiju i uključivati više partnera. Strategija za postizanje ciljevima je korištenje dokazanih metoda koje su se koristile u prethodnom TOI - projektu i u projektu partnerstva. Tako su bili sastanci, radionice, seminari i ispiti gdje su se uključivali ljudi iz zemalja partnera, nadalje kroz sastanke na redovnoj bazi, nastavnika i osoblja razvijao se jasan pogled na vještine i sposobnosti, u skladu s florističkom industrijom zemalja sudionica. U strateškom partnerstvu uključene su bile cvjećarske udruge i vlasnici cvjećarnica kako bi  prepoznali prednosti zaposlenika sa certifikatom kojim dokazuje florističkog vještine, kao i potrebne ključne kompetencije kao što su poduzetništvo i također komunikaciju na različitim jezicima. U narednom projektu ćemo nastaviti graditi i razvijati cvjećarsko obrazovanje u različitim zemljama partnerima, a također ćemo uključiti nove partnere (škole, cvjećarne za stažiranje i nove zemlje) gdje se pokazala velika potreba da se poboljša srednje strukovno obrazovanje i koristi FlorCert sustav za osiguranje kvalitete. Također smo otkrili da postoji potreba za razvojem materijala za nastavnike i studente kako bi se lakše uspostavila komunikacija i olakšala dostupnost obrazovanju (fleksibilnije obrazovanje). Projekt se temelji na dva velika područja. Jedno od njih je proces baziran i vezan na naporima  razvoja organizacije kada je u pitanju osiguranje kvalitete, metodologije i obrazovanje. Drugi dio je konkretan izrada e-learning platforme za nastavnike i učenike. Naša istraživanja su pokazala da će e-learning platforma i e-knjiga pomoći u komunikaciji nastavnik - student i time omogućiti felksibilnije obrazovanje, inovativni pristup i komplementarne sadržaje u školama koje obrazuju za zanimanje cvjećar. Dizajniranjem florističke e-knjige za sigurno će kvaliteta u obrazovanju za zanimanje cvjećar biti jednaka, a završni će ispit biti usporediv i transparentan. Također će pomoći učenicima/studentima da komuniciraju sa učenicima/studentima iz drugih zemalja i tako se pripremiti za rad u europskom kontekstu. To će dodatno pomoći i pojasniti potrebu za ključnim kompetencija i stručnih znanjima i vještinama kako bi obrazovanje bilo što transparentnije, a učenici/studenti znati će učenike/studente iz drugih zemalja, kroz sudjelovanje u različitim zadacima e-učenja i radionica u različitim zemljama partnerima. E-knjiga će biti izrađena na način da postoje  materijali za nastavničku i studentsku razinu, a neki materijal će također biti dostupni/ primjenjivi  za cvjećarnice. Stvoriti će se jedinstvena e-platformu na koju će biti spojene škole različitih europskih zemalja i koja će imati  dugoročni veliki utjecaj na razvoj florističke struke. To će omogućiti da imaju studentske mobilnosti u izravnoj vezi s nastavnim planovima i programima.

Projekt „Florist E-laern book“ za FlorCert je partnerstvo od 6 partnera koji udružuju svoje znanje.

Sa geografskog gledišta, svi partneri unapređuju svoj svakodnevni rad u uskoj vezi sa znanjima i dostignućima florističke industrije, a njihova različita iskustva  nadopunjuju se i tako jamče razvoj sinergije potrebne za postizanje ciljeva predviđenih u plan rada projekta.