Srednjoj školi Arboretum Opeka iz Marčana trajni status međunarodne Eko-škole

Trajni status Eko-škole rezultat je  dugogodišnjeg rada  na ekološkoj osviještenosti  koja je započela još  1998. godine.  Nakon što je prema međunarodnom programu Eko škole, 2008. godine škola zaslužila brončani certifikat, a dvije godine kasnije i  srebrni, ove je godine stekla zlatni certifikat i dobila trajni status  međunarodne Eko škole kojim je postala i škola mentor.

Svečanost podizanja Zelene zastave organizirana je u ponedjeljak, 14. svibnja 2012. godine. Ovaj izuzetno važan događaj za školu, koja nosi ime arboretuma, spomenika parkovne arhitekture, održan je u sklopu II. Tjedna Botaničkih vrtova i arboretuma Republike Hrvatske.   Prisutne je pozdravila i zaželjela im dobrodošlicu Alenka Car, ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Varaždinske županije. Uzvanicima su se obratili i ravnateljica Srednje škole Arboretum Opeka Rajka Tršinski, zamjenik župana Varaždinske županije Milan Pavleković, načelnik Općine Vinica Marijan Kostanjevec i  pročelnica  sekcije botaničkih vrtova  i arboretuma Hrvatske Biserka Juretić. Od brojnih gostiju svečanosti su nazočili i predstavnici iz drugih botaničkih vrtova, gradonačelnik grada Varaždina Goran Habuš te vinički župnik, velečasni Valent Posavec.

Pod vodstvom profesorice Karmen Furjan učenici srednje škole  u prelijepom su okruženju arboretuma izveli  predstavu   „Ljubavna priča Fernandine Bombelles“. Inspiracija za ovu predstavu ljubav je prema prirodi i uređenju perivoja koju su njegovali  članovi obitelji Bombelles.

Redovito   sudjelovanje na  Županijskom Ekološkom kvizu jedna je od mnogobrojnih aktivnosti koje se provode u školi  . Istraživački rad  učenika i mentorice Jasminke Hruškar pod nazivom „Egzote u arboretumu“ upravo opisuje dio sjaja i ljepote florističkih kompozicija preostalih iz vremena nastanka ovog spomenika parkovne arhitekture. Ekipa učenika  škole u sastavu:  Roberta Šilec, Mihael  Đurin, Natalija Vitez i Vlatka Novak  s tim je radom osvojila   prvo  mjesto na Županijsko Ekološkom kvizu i bila upućena na državno natjecanje u  Zadru.

Svoj školski okoliš učenici i djelatnici škole neprekidno  oplemenjuju novim elementima. Izuzetno su ponosni na  njegov  sklad i ljepotu;  uređujući ga,   školsko dvorište pretvaraju  u park, cvijetnjak i povrtnjak te rasadnik raznolikog bilja.

Sudjeluju  u  projektu  Udruge Lijepa naša i  Udruge za zaštitu okoliša i zdrav život Una terra  „Spasimo murvu“. Uzgojili  su i   treću  generaciju, oko 3000  sadnica murve, koje su  distribuirane    po školama i lovačkim društvima  diljem Hrvatske

Na svečanosti obnove statusa Eko-škole i podizanja Zelene zastave   upućene su zahvale za podršku i pomoć svima koji su svojim djelovanjem pridonijeli  stjecanju ovog  vrijednog statusa; svim učenicima, suradnicima i nastavnicima, pogotovo nastavnicima poljoprivredne struke,  roditeljima, ravnateljici, regionalnoj koordinatorici za Eko-škole gospođi Nadi Horvat, načelniku općine Vinica Marijanu Kostanjevcu , župniku velečasnom Valentu Posavcu i svim predstavnicima lokalne zajednice, doktoru Anti Kutli predsjedniku Udruge Lijepa naša i njegovim suradnicima,  kumu Eko-škole doktoru Dubravku Tršinskom  ravnatelju  Opće bolnice Varaždin, školskim koordinatoricama Kseniji Kranjčec i Ljerki Klarić te svim prijateljima škole koji  su na bilo koji način pomogli u ostvarivanju ovako vrsnih rezultata.

Za trajnu potporu iskreno zahvaljuju svima koji su pomogli na bilo koji način djelovati u skladu sa   eko-kodeksom škole: „Priroda nam je jedini dom - čuvajmo je.“

Zelena zastava sa zlatnim nitima zavijorila je na dvorištu  Srednje škole „Arboretum Opeka“. Podigle su je učenice  Vlatka Novak i  Natalija Vitez, članice ekipe Eko-škole.

objavio: Dragan Brkić   datum: 21. 5. 2012.