Izvješće sa predstavljanja projekta Stepenica više u poljoprivredi

U utorak 19. siječnja 2016. godine u Srednjoj školi „Arboretum Opeka“ predstavljen je  projekt „Stepenica više u poljoprivredi“ odobren u okviru natječaja „Jačanje kapaciteta ustanova za obrazovanje odraslih, faza II“ iz Europskog socijalnog fonda (ESF), Operativni program „Razvoj ljudskih potencijala“ 2007-2013.

Projekt je ukupne vrijednosti 734.998,87 kuna, od čega su 698.248,93 kuna bespovratna sredstva, dok ostatak od pet posto Srednjoj školi sufinancira Varaždinska županija.

Srednja škola „Arboretum Opeka“ nositelj je projekta koji je započeo u prosincu prošle godine i traje 12 mjeseci, dok je partner na projektu Poljoprivredna škola Zagreb. Ugovor s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta i Agencijom za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih o dodjeli sredstava u studenom prošle godine potpisala je ravnateljica Srednje škole mr.sc. Rajka Tršinski, koja je istaknula kako se na projektu radi o obrazovanju odraslih, te izrazila nadu da će po završetku projekta postojati interes za implementaciju novih smjerova obrazovanja na ovoj školi.

Projekt „Stepenica više u poljoprivredi“ predstavila je voditeljica Marina Šmidlehner, koja je pojasnila ciljeve projekta, a to su razvoj i provedba novih programa obrazovanja odraslih, i to gospodarstvenik/ica u agroturizmu i proizvođač/ica i prerađivač/ica ljekovitog i aromatičnog bilja, temeljena na znanjima, vještinama, ishodima učenja prema EU i HKO standardima i zanimanja, a rezultat je i stvaranje kadrovskih i materijalnih uvjeta za njihovu provedbu. Ciljane skupine su devetero strukovnih nastavnika koji provode obrazovanje odraslih i 40 polaznika programa iz dvije škole (nezaposleni, vlasnici OPG-a i PG-a, budući poljoprivredni proizvođači), za koje je navedeno obrazovanje besplatno.

Predstavljanju projekta nazočio je zamjenik župana Varaždinske županije Alen Kišić, koji je istaknuo zadovoljstvo sudjelovanjem Srednje škole Arboretum Opeka na projektu financiranog iz Europskog socijalnog fonda.

–Vrijednost projekta je višestruko veća jer će kroz njega 9 strukovnih nastavnika iz poljoprivrednog područja dobiti znanja koje će prenositi drugima kroz svoj radni vijek. U poljoprivredi ima sve više novih zanimanja i traže se novi putevi koji se u pravilu isplate, a ovaj vrijedan projekt upravo to nudi za 40 polaznika koji će kroz spomenute programe dobiti nova znanje i vještine - zaključio je zamjenik župana Alen Kišić.

Također uz zamjenika župana na predstavljanju je prisustvovala Tanja Banfić iz Upravnog odjela za poljoprivredu i zaštitu okoliša Varaždinske županije, Predstavnik Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Regionalnog ureda Varaždin Devid Kos i Mara Bogović iz Savjetodavne službe, rukovoditeljica podružnice Varaždinske županije.

Voditeljica projekta
Marina Šmidlehner

objavio: Dragan Brkić   datum: 21. 1. 2016.