« Prosinac 2017 »

Ispis statistike od 14. 12. 2009.

službene stranice Europske unije na hrvatskom jeziku

cjjeloživotnog
obrazovanja

Lifelong
 learning

Međunarodna konferencija Ekoškola

U utorak 24.10.2017. naši nastavnici Ksenija Kranjčec i Ervin Nižetić, koordinatori  europskog  projekta „Mi jedemo odgovorno“, sudjelovali su na Međunarodnoj konferenciji u Prosvjetnom domu Artiče u Sloveniji.

Tijekom prošle godine u projekt „Mi jedemo odgovorno“ bilo je uključeno 9 zemalja. Konferenciji je prisustvovalo 60 sudionika projekta iz četiriju država: Slovenije, Češke, Italije i Hrvatske. Sudionicima konferencije obratili su se međunarodna voditeljica projekta Tereza Cajkova iz Češke te voditelji projekata iz Slovenije i Hrvatske Gregor Cerar i Josip Gregac. Nakon predstavljanja rezultata projekata i predavanja o izazovima školske prehrane, sudionici su posjetili Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Černelič i upoznali se s biodinamičkom proizvodnjom hrane.

Na kraju skupa voditelji projekata prikazali su primjere dobre prakse  zdravog načina prehrane koje su provodili. Prezentirano je 18 uspješno izvedenih projekata, a naša se škola sa svojim aktivnostima predstavila kao jedina srednja škola iz Hrvatske! Naši su nastavnici pritom predstavili školski biovrt u kojemu proizvodimo povrće, začinsko i ljekovito bilje te su istaknuli da smo svjesni potrebe vlastite proizvodnje hrane ili one koju kupujemo od neposrednih proizvođača i ekološkog je porijekla te nije prešla kilometre transporta. U nastojanju da potaknemo lokalnu proizvodnju organizirali smo i izložbu plakata OPG-a naših učenika čiji se roditelji bave proizvodnjom hrane. Prikazali smo aktivnosti s radionica, npr. kako iskoristiti ostatke hrane ili pak aromatične biljke za pripravu zdravih napitaka. Svoju svijest o odnosu prema hrani potvrdili smo još dvjema aktivnostima: snimili smo tematski film te osmislili kodeks odgovorne prehrane.

objavio: Ervin Nižetić   datum: 12. 11. 2017.