« Prosinac 2018 »

Ispis statistike od 14. 12. 2009.

službene stranice Europske unije na hrvatskom jeziku

cjjeloživotnog
obrazovanja

Lifelong
 learning

Etno radionica u Viničkoj tradicijskoj kući

U sklopu projekta  "DETOX- Ruralna detoksikacija upoznavanjem kulturne baštine" koji se odvija unutar programa prekogranične suradnje između Slovenije i Hrvatske, u Viničkoj tradicijskoj kući održane su  u subotu  16. prosinca  dvije Etnotour  radionice  na kojima su sudjelovali  naši učenici Miljenko Kokot 3 k, Dominik Gunzi  1s i Dominik Vojnović  1k  te  profesorica Andrijana Kušinec.

U prvoj radionici pod nazivom „Veselje adventa“ posjetitelji su imali prilike naučiti i podsjetiti se koji su se kolači pekli u viničkom kraju pred Božić, u vrijeme adventa, a Anica Hrnčić pokazala je nastanak poznatog „Kolednog kruha“, salenjaka i drugih božićnih kolača i to sve od pripreme i obrađivanja tijesta pa do pečenja u starinskoj zidanoj peći, koja je dio Viničke tradicijske kuće.

Mnogi posjetitelji i sami su se okušali u miješanju i valjanju tijesta i tako aktivno sudjelovali u radionici, a u tom dijelu posebno su se istaknuli učenici naše škole.

Druga radionica odnosila se na predstavljanje narodne nošnje viničkog kraja, njezine specifičnosti, djelove, detalje, materijale izrade i ostale zanimljivosti što je pojasnila profesorica Marija Županić, dok je slaganje i čuvanje nošnje pokazala Renata Verbič, članica KUD-a Vinica.

Glavni cilj ovih radionica bio je da se posjetitelji upoznaju s narodnom nošnjom viničkog kraja kao i da se adventski tradicionalni kolači i umijeće njihove izrade prenosi dalje.    Svoja stečena iskustva učenici će podijeliti  u školskim  kuharskim praktikumima i  sa ostalim  učenicima  i  stručnim voditeljima.

objavio: Dragan Brkić   datum: 18. 12. 2017.