Terenska nastava u Dobrovniku u Sloveniji

Učenice 3.c razreda u zanimanju "cvjećar" bile su u srijedu 15.5.2019.  u posjetu tvrtki "Ocean Orchids" u Dobrovniku u Sloveniji.

Tvrtka je u ovom dijelu Europe najveći uzgajivač i distributer orhideje Phalaenopsis. Budući je posjet bio najavljen imali smo stručno vođenje te smo vidjeli cijeli proces uzgoja orhideje od sadnje mlade sadnice do uzgojene cvatuće orhideje koja je spremna za prodaju na tržište. Godišnja proizvodnja je 2 milijuna komada orhideje Phalaenopsis, a dnevno na tržište isporućuju oko 8000 orhideja. U proizvodnom pogonu smo razgledali i strojeve za sadnju, uređaje  za transport  lončića sa orhidejama kao i način kako se proizvode obojene orhideje. Boje se injektiraju u cvatne stapke orhideja bijelih cvjetova. U sklopu posjeta razgledali smo i "Tropski vrt" koji je u prostoru tvrtke gdje smo vidjeli  brojne vrste tropskih lisnatih i cvatućih vrsta kao što su bromelije, palme, paprati, orhideje, "mesožderne" biljke i mnoge druge.

U pratnji učenica je bio školski pedagog Stjepan Koren, koji je vozio školski kombi, te nastavnice Klarić Ljerka i Sanja Zlatić.

objavio: Dragan Brkić   datum: 20. 5. 2019.