Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Diljem Hrvatske, pa tako i u našoj školi obilježava se 18. studenog kao Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.

Učenici 1.D razreda okupili su se kako bi nešto novo naučili i obilježili obljetnicu pada grada heroja Vukovara.

Prošlo je trideset godina od početka Domovinskoga rata i trideset godina od kada je vojska JNA sa srpskim dragovoljcima ušla u Vukovar i protjerala njeno stanovništvo.

Bitka za Vukovar počela je 25. kolovoza 1991., a završila 18. studenoga 1991. slomom obrane grada. Vukovar je branilo oko 1800 pripadnika Zbora narodne garde i policije, te dragovoljaca ustrojenih u legendarnu 204. vukovarsku brigadu.

Do početka nasilja u Slavoniji došlo je već u srpnju i kolovozu 1991. kada je Jugoslavenska narodna armija sa srpskim paravojnim postrojbama napala hrvatska sela i protjerala hrvatsko stanovništvo s ciljem zauzimanja i okupacije istočne Hrvatske, koja je trebala započeti zauzimanjem Vukovara. Agresor je s 30.000 vojnika i paravojnih skupina, te s oko 1600 oklopnih borbenih vozila, 60 zrakoplova, 350 topova krenuo na Vukovar. Hrvatskih branitelja bilo je otprilike 1800.

Krajem kolovoza započeo je opći napad na grad. Puna tri mjeseca hrvatski branitelji su odolijevali danonoćnim napadima za osvajanje Vukovara dok je u gradu boravilo oko 15 000 stanovnika.

Tijekom opsade Vukovara na desetke neprijateljskih tenkova zaustavljeno je na Trpinjskoj cesti prozvanoj “Groblje tenkova”. Početkom listopada u potpunom okruženju Vukovar je trpio neprekidna topnička razaranja i bombardiranja te je dnevno padalo 7000 različitih projektila. Svi sposobni za borbu, Vukovarci i mladići iz cijele Hrvatske bili su na crtama diljem grada braneći ga.

Vukovarci nisu 56 dana imali struje, vode, hrane, telefona. Herojski otpor slomljen je 18. studenoga 1991. godine.

Tijekom vukovarske opsade, do 19. studenoga 1991. poginulo 450 branitelja i 1350 civila, od toga 86 djece, ranjeno je više od 2500 ljudi, mnogi su zatočeni i odvedeni u neki od srpskih koncentracijskih logora, a nakon okupacije 18. studenoga 1991. bila je nepoznata sudbina 2630 osoba. Tijekom i nakon procesa mirne reintegracije otkriveno je više od 50 masovnih grobnica u gradu i okolici iz kojih su ekshumirani brojni posmrtni ostaci.

Zbog svega ovoga mi se danas prisjećamo žrtve koju je Vukovar podnio i značaja koji je imao u daljnjoj obrani domovine.

objavio: Dragan Brkić   datum: 18. 11. 2021.