Sveta Doroteja - zaštitnica cvjećara, vrtlara, mladenaca

Sveta Dorotea iz Cezareje († 311.)

Rođena u Cezareji, Cappadocia (sada Armenija); umrla u istom mjestu mučeničkom smrću  311. godine. Priča o Svetoj Doroteji, je legendarna. Kada je mlada djeva, Doroteja, zbog kršćanstva bila utamničena tijekom Dioklecijanovih progona, obratila je dvije odmetnute čuvarice zatvora koje su poslane da je zavedu. To je razbjesnilo Fabricija, upravitelja Cezareje, koji ju je osudio na smrt.

Na putu prema stratištu, Doroteju je okrutno dražio odvjetnik po imenu Teofil zbog toga što je odbijala da se uda ili obožava idole. Podrugujući se tražio je da mu pošalje voće i cvijeće iz vrta u kojem će ona kako je radosno najavila uskoro biti. Kada je kleknula da bi joj odrubili glavu i počela se moliti, jedno dijete (ili anđeo) čudesno se pojavilo s košarom zlatnih jabuka i ruža. Ona je uzela ubrus i na njega stavila tri ruže i tri jabuke. Zatim je zamolila dijete da ih odnese Teofilu i rekne mu da će se vidjeti u vrtu. Kada je on vidio ove darove, obratio se na kršćanstvo, a kasnije je i sam doživio mučeničku smrt. Prije nego što je ubijena, Doroteja je bila razapeta na spravi za mučenje. Zabilježeno je da se još uvijek smiješila kada se sjetila obraćenih čuvarica.

U umjetnosti Sveta Doroteja je djeva koja nosi košaru s voćem i cvijećem, posebice ružama koje su njezin znak.  Ponekad anđelov pratitelj nosi košaru (Tabor). Kadkad ona se prikazuje: 1) kako vodi dijete Isusa za ruku, 2) s košarom voća i djetetom Isusom kako jašu konjića za ljuljanje, 3) u voćnjaku s djetetom Isusom na stablu jabuke, 4) okrunjena cvijećem i okružena zvijezdama dok kleči pred krvnikom, 5) okrunjena s košarom cvijeća u rukama, 6) okrunjena s košarom cvijeća i palme okružena zvijezdama, 7) pokrivena velom dok drži nebeske jabuke na grani, i 8) pokrivena velom s cvijećem na krilu.

objavio: Blanka Pazman   datum: 11. 1. 2011.