preskoči na sadržaj
Vijesti

ZAVRŠIO EU PROJEKT NOVE KOMPETENCIJE UZGOJA I PRIMJENE UKRASNOG BILJA

Projekt koji je u potpunosti bio financiran EU sredstvima trajao je 12 mjeseci, a započeo je 30.lipnja 2014.  i završio 1. srpnja 2015. U sklopu projekta osam nastavnika poljoprivredne struke steklo je nove kompetencije iz područja hortikulture i marketinga u hortikulturi.


 

Ciljevi projekta bili su obnoviti stare i stjecati nove kompetencije nastavnika i suradnika u nastavi iz područja hortikulture i marketinga u hortikulturi što će pridonijeti profesionalnom razvoju škole iz područja hortikulture, povećati interes mladih za hortikulturnu struku i pridonijeti stvaranju konkurentnih stručnjaka za europsko tržište rada.  Sukladno ciljevima odabrali smo jednu od najjačih europskih zemalja u području hortikulture Nizozemsku jer prednjači u novim tehnologijama proizvodnje ukrasnog bilja, izvor je novih kultivara, ima visoko razvijeni marketing u tom području te visoko razvijeni stupanj brige o okolišu. Odabrali smo partnera na projektu Floweracademy NL iz Leidena Nizozemska kao međunarodno priznatog stručnjaka iz područja hortikulturnog uređenja, marketinga, asortimana i kvalitete ukrasnog bilja. Na projektu je sudjelovalo 8 strukovnih nastavnika i suradnika u nastavi koji u školi osim u obrazovanju aktivno djeluju od proizvodnje do primjene ukrasnog bilja. Projekt je trajao 12 mjeseci kroz tri faze. Početak projekta bio je 1. srpnja 2014. god. kada je počela prva faza koja je trajala do početka mobilnosti. Provedba glavnih aktivnosti na mobilnosti trajala je ukupno 7 dana u Nizozemskoj od 25. kolovoza do 31. kolovoza 2014. na lokacijama Leiden, Boskoop, Amsterdam i okolica. Treća faza projekta odnosila se na diseminacijske aktivnosti koje su se počele realizirati nakon provedenih glavnih aktivnosti. U sklopu provedbe glavnih aktivnosti sudionici projekta su imali organizirane radionice, predavanja te na primjerima dobre prakse stjecali znanja i vještine iz područja hortikulture i marketinga u hortikulturi. Nove kompetencije stjecali su kod priznatih nizozemskih proizvođača ukrasnog bilja, hranjiva i supstrata, posjetom najjačem europskom hortikulturnom sajmu Plantarium u Boskoopu, posjetom botaničkom vrtu u Leidenu, burzama cvijeća u Alsmeeru i Naaldwiku, nacionalnom parku Hoge Veluweu, te Model Garden Apelternu. Sudionici aktivnosti stekli su nova znanja i vještine iz tehnologije uzgoja ukrasnog bilja, upoznali novi asortiman ukrasnog bilja, nove ekološki prihvatljive kultivare ukrasnog bilja, nove trendove ozelenjivanja, važnost čuvanja hortikulturne baštine i načine čuvanja tradicije i ekologije. Usvojili su nova marketinška znanja i vještine. Projekt je doprinio profesionalnom razvoju sudionika što će povećati svijest javnosti o mogućnostima koje nudi strukovno obrazovanje u području hortikulture. Sudionici su ostvarili kontakte u području hortikulture i marketinga koje će podijeliti sa učenicima, kolegama  i hortikulturnim stručnjacima. Ostvarena je stručna suradnja s nizozemskim proizvođačima, omogućena suradnja i povezivanje naših proizvođača ukrasnog bilja s nizozemskim proizvođačima, te je nastavljena suradnja sa partnerom kroz nove projekte. Na taj način škola ostaje vodeća i respektabilna hortikulturna škola, koja nadograđuje svoja hortikulturna znanja u suradnji s europskim stručnjacima.



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Blanka Pazman   datum: 24. 7. 2015.

Opće informacije o programu Erasmus+

logotip 30 godina programa Erasmus

 

Erasmus+ najveći je program Europske unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport te obuhvaća razdoblje od 2014. do 2020. godine. Obuhvaća sve europske i međunarodne programe i inicijative Europske unije u području obrazovanja (opće obrazovanjevisoko obrazovanjeobrazovanje odraslih), osposobljavanja (strukovno obrazovanje i osposobljavanje), mladih sporta.

 

Erasmus+ usmjeren je jačanju znanja i vještina te zapošljivosti europskih građana, kao i unaprjeđivanju obrazovanja, osposobljavanja te rada u području mladih i sporta. Posebno je usmjeren povezivanju obrazovanja, osposobljavanja i sektora mladih s poslovnim sektorom, te je otvoren za njihove zajedničke projekte.

 

Erasmus+ zamijenio je sedam postojećih programa iz generacije 2007. – 2013. - Program za cjeloživotno učenje s potprogramima Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius i Grundtvig, program Mladi na djelu te pet programa međunarodne suradnje Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink i Program suradnje s industrijaliziranim državama i teritorijima. Prvi se put uvodi i podrška području sporta.

 

Erasmus+ nudi mogućnosti međunarodne mobilnosti za pojedince te međunarodne suradnje za organizacije, među ostalim:

 

- provođenje razdoblja studija u inozemstvu,

- obavljanje stručne prakse,

- stručna usavršavanja i osposobljavanja,

- volontiranja

- razmjene mladih

- rad na međunarodnim projektima usmjerenima na modernizaciju i internacionalizaciju sektora obrazovanja, osposobljavanja, mladih i sporta.

 

Zainteresirani pojedinci prijavljuju se putem svojih ustanova. Uz to, program nudi mogućnosti suradnje ustanovama iz cijelog svijeta kroz aktivnosti Združenih diplomskih studija i Jačanja kapaciteta u visokom obrazovanju.

Ciljevi programa Erasmus+

U svim područjima postoje srodni ciljevi: 

 

  • jača povezanost EU politika s programima dodjeljivanja financijske potpore
  • pojednostavnjenje strukture i provedbe: aktivnosti sistematizirane po područjima, jednostavniji izračuni financijske potpore (paušalni iznosi)
  • naglasak na kvaliteti projekta (sadržaju mobilnosti, proizvodu/rezultatu)
  • jača diseminacija i bolja iskorištenost rezultata projekta
  • održivost rezultata nakon završetka projekta
  • bolja povezanost s potrebama tržišta rada
  • veća EU dodana vrijednost.

 

Objedinjavanje aktivnosti koje pripadaju istim područjima kao i veća strateška usmjerenost na ciljeve javnih politika odražavaju se i u strukturi programa Erasmus+.

Struktura programa Erasmus+

Erasmus+ strukturiran je prema sljedećim aktivnostima:

 

 

Popis aktivnosti unutar strukture programa Erasmus+ prema pojedinim ključnim aktivnostima i pojedinim sektorima, kao i informaciju o tome koje od njih su centralizirane (te se prijavljuju Izvršnoj agenciji za obrazovanje, audiovizualne medije i kulturu - EACEA), a koje decentralizirane (te se prijavljuju Agenciji za mobilnost i programe EU), možete pronaći u popisu aktivnosti u okviru programa Erasmus+ prema sektorima.

 

Detaljne upute o uvjetima i načinima sudjelovanja u programu Erasmus+ možete pronaći u Vodiču kroz program Erasmus+ (engleska verzija vodičahrvatska verzija vodiča).

Centralizirane i decentralizirane aktivnosti programa Erasmus+

Aktivnosti programa Erasmus+ provedbeno mogu biti centralizirane (u nadležnosti Izvršne agencije za obrazovanje, audiovizualne medije i kulturu Europske komisije - EACEA) i decentralizirane (u nadležnosti nacionalnih agencija uspostavljenih u svim programskim državama - državama koje u potpunosti sudjeluju u svim aktivnostima programa Erasmus+).

 

Agencija za mobilnost i programe Europske unije hrvatska je nacionalna agencija za Erasmus+, što podrazumijeva informiranje i savjetovanje, raspisivanje javnih natječaja za dodjelu financijske potpore za aktivnosti mobilnosti i strateških partnerstava, zaprimanje prijava, njihov odabir, ugovaranje i financiranje projekata te nadziranje i praćenje njihove provedbe. 

 

Popis aktivnosti unutar strukture programa Erasmus+, kao i informaciju o tome koje od njih su centralizirane (te se prijavljuju Izvršnoj agenciji za obrazovanje, audiovizualne medije i kulturu), a koje decentralizirane (te se prijavljuju Agenciji za mobilnost i programe EU), možete pronaći u popisu aktivnosti u okviru programa Erasmus+ prema sektorima.

Ciljevi programa Erasmus+

Erasmus+ donosi niz novina u odnosu na svoje programske prethodnike. Najvažnije su među njima:

 

  • jača povezanost politika EU-a s programima dodjeljivanja financijske potpore
  • pojednostavljivanje strukture i provedbe: aktivnosti sistematizirane po područjima, jednostavniji izračuni financijske potpore (paušalni iznosi)
  • naglasak na kvaliteti projekta (sadržaju mobilnosti, proizvodu/rezultatu)
  • jača diseminacija i bolja iskorištenost rezultata projekta
  • održivost rezultata nakon završetka projekta
  • bolja povezanost s potrebama tržišta rada
  • veća EU dodana vrijednost.

 

Objedinjavanje aktivnosti koje pripadaju istim područjima kao i veća strateška usmjerenost na ciljeve javnih politika odražavaju se i u strukturi programa Erasmus+.

Proračun programa Erasmus+

Proračun je ovoga sedmogodišnjeg programa 14,7 milijardi eura na razini Europe, što je čak 40 posto više u odnosu na prethodne generacije programa.


Proračun programa na razini svih zemalja članica neznatno je rastao tijekom prvih nekoliko godina implementacije programa, a veći rast bilježi od 2017. nadalje. Hrvatska je tako u razdoblju od 2014. do 2018. godine raspolagala proračunom od 91,5 milijuna eura od kojih je ugovoreno oko 98% sredstava. Informacije o proračunu prema natječajnim godinama nalaze se niže.


Natječajna godina – proračun (u eurima)
2014. – 13.318.898,00
2015. – 15.435.742,24
2016. – 15.852.310,59
2017. – 20.695.809,39
2018. – 26.166.358,77

Aktivnosti Jean Monnet programa Erasmus+

Aktivnosti Jean Monnet podržavaju:

 

  • akademske module, katedre i centre izvrsnosti u svrhu razvijanja obrazovnih sadržaja te jačanja podučavanja, nastave i istraživanja vezanih uz europske integracije
  • rasprave o europskim politikama s akademskom zajednicom, a koje će biti podržane putem mreža i projekata
  • potporu ustanovama i udruženjima za aktivnosti vezane uz EU studije i EU pitanja
  • studije i konferencije koje nositeljima javih politika mogu omogućiti nove uvide i konkretne savjete od strane akademske zajednice, a vezano uz tekuća pitanja Unije.

 

Više o aktivnostima programa Jean Monnet

Aktivnosti programa Erasmus+ u području sporta

Aktivnosti u području sporta pružaju potporu:

 

  • Zajedničkim partnerstvima, čiji je cilj promicanje integriteta sporta (anti-doping, borba protiv namještanja utakmica, zaštita maloljetnika), podupiranje inovativnih pristupa provedbi načela EU-a o dobrom upravljanju u sportu, strategija EU-a u području socijalne uključenosti i jednakih mogućnosti, poticanje sudjelovanja u sportovima i tjelesnoj aktivnosti (podupiranje provedbe Smjernica EU-a o tjelesnoj aktivnosti, volontiranja, zapošljavanja u sportu te obrazovanja i osposobljavanja u sportu) te podupiranje provedbe smjernica EU-a o dvojnim karijerama sportaša;
  • Neprofitnim europskim sportskim događanjima, na kojima su određene organizacije zadužene za pripremu, organizaciju i praćenje određenog događanja. Uključene aktivnosti obuhvaćat će organizaciju aktivnosti osposobljavanja za sportaše i volontere tijekom priprema za događanje, svečanosti otvaranja i zatvaranja, popratne aktivnosti uz sportsko događanje (konferencije, seminare) te provedbu aktivnosti koje slijede nakon toga, kao što su ocjenjivanje ili naknadne aktivnosti;
  • Poboljšanju baze dokaza za izradu politika putem studija; prikupljanja podataka, anketa, mreža; konferencija i seminara kojima se širi dobra praksa iz država sudionica u programu i sportskih organizacija te jačaju mreže na razini EU-a kako bi nacionalni članovi tih mreža imali koristi od sinergija i razmjena s partnerima
  • Dijalogu s relevantnim europskim dionicima, što uglavnom podrazumijeva godišnji Sportski forum EU-a, i potpora događanjima Sportskog predsjedništva koja organiziraju države članice koje u tom trenutku predsjedaju EU-om. Prema potrebi mogu se organizirati i drugi ad-hoc sastanci i seminari važni za osiguranje optimalnog dijaloga sa dionicima u sportu.

 

Više o aktivnostima u području sporta

Sudjelovanje u programu Erasmus+

Programom Erasmus+ obuhvaćeno je pet glavnih područja obrazovanja i osposobljavanja, kao i područje mladih. Više informacija o načinima sudjelovanja u svakom pojedinom području potražite na pripadajućim poveznicima:

 

 

Za više informacija o načinu sudjelovanju u mrežama i inicijativama potražite na pripadajućim poveznicama:

 

eTwinning

Euroguidance

Europass

Europska oznaka jezika

Europski kreditni sustav u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju - ECVET

Eurodesk - Youthpass


Europska unija
Zajedno do fondova EU


PROJEKT
Energetska obnova


PROJEKT
RCK-INFRA

Projekte je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj



PROJEKT
RCK-SOFT

Projekte je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda



 


Korisni linkovi
Školstvo
 • MZO
 • ASOO
 • AZOO
 • Portal škola
 • e-Matica
 • e-Dnevnik
 • e-Dnevnik za učenike
 • Prijevoz učenika
 • EU programi
 • ettaedu.azoo.hr
 • Upisi SŠ
 • Upisi.hr
 • NCVVO

CARNet usluge
 • edmodo
 • CARNet
 • Office365
 • msdc
 • CARNet Admin
 • EMA
 • CARNet LMS Loomen
 • Merlin - e-učenje
 • Tesla LMS

Sindikat
 • NSZSSH

Dnevni tisak

Lokalno

Studij

Razno
 • Kahoot
 • ZOOM





preskoči na navigaciju