Profesori Srednje škole „Arboretum Opeka“ u Nizozemskoji

Profesori Srednje škole „Arboretum Opeka“ su u periodu od 25.8. do 31.8. 2014. boravili na stručnom usavršavanju u Nizozemskoj u sklopu EU projekta ERASMUS+. 8 profesora, dipl.ing. agronomije je osnaživalo svoje stručne kompetencije u području uzgoja i primjene ukrasnog bilja u zemlji koja svakako prednjači  u asortimanu, tehnologiji i primjeni ukrasnog bilja.

Naše destinacije u Nizozemskoj su bile Amsterdam, Leiden i Boskoop. Boskoop je dobio  naziv po sorti jabuke ( Belle de Boskoop ) koja je široko distribuirana u Nizozemskoj, a poznat je po svojim rasadnicima, pogotovo drvenastih biljnih vrsta. Tehnologija  proizvodnje bazirana je na supstratima gdje nema mjesta korovima, sve biljke iste vrste potpuno su uniformirane i standardizirane kvalitete, proizvodnja nije sezonska nego se biljke proizvode  u istim količinama kroz cijelu godinu. Sva proizvodnja je mehanizirana i robotizirana do te mjere da je ljudski rad sveden na kontrolu pojedinih procesa i faza proizvodnje. Biljke se tako pakiraju  da su već samom ambalažom kupcu privlačne.  Ekološka svijest je vrlo visoko razvijena, potrošnja pesticida je minimalna pa štetnike u staklenicima skupljaju  ljepljivim trakama, a protiv štetnika u tlu koriste korisne nematode. Zalijeva se kišnicom koja se skuplja u velikim bazenima, nakon zalijevanja voda se pročišćuje i ponovno vraća u bazene. U Boskoopu smo posjetili Međunarodni sajam  hortikulture Plantarium 2014 koji ima 300 sudionika iz cijelog svijeta i gdje se sklapaju poslovi. Tu su nas fascinirale  nove vrste ukrasnog bilja i cvijeća koje su bile predstavljene na sajmu, godišnje se predstavi 135 novih sorti ukrasnog grmlja i cvijeća. Vidjeli smo nove vrste magnolija, hibiskusa, tuja, javora, klematisa, pačempresa, calune, mahonije, ljetnog jorgovana, javora, hortenzija. Posebno nas se dojmila nova sorta hortenzije neobično ljubičaste boje.  Hortenzija je u Nizozemskoj omiljena biljka, sadi se u vrtove, uzgaja u posudama, sadi se vani u velikim skupinama. Ima ih puno vrsta, a još više boja, vrlo su dojmljive, a tome sigurno doprinosi i nizozemska klima koja im zbog vlage potpuno odgovara. U Nizozemskoj su vrlo moderne živice, vrtnih ograda gotovo da nema, a za živice se koriste tise, crvenolisne bukve, obične bukve, grab.

Posjetili smo    grad Leiden gdje se nalazi najstarije nizozemsko sveučilište. Grad je poznat i kao rodno mjesto Rembrandta. Najljepši dio Leidena su njegovi  kanali. Stari centar Leidena jedan je od najvećih nizozemskih gradskih centara iz 17. stoljeća. U Leidenu smo posjetili jedan od najstarijih Botaničkih  vrtova osnovan 1577.godine, a prevladava mišljenje kako je tulipan doputovao u Nizozemsku upravo prilikom osnivanja Botaničkog vrta. Najstariji primjerak ginka nalazi se u tom botaničkom vrtu  Posjetili smo"Veneciju sjeverne Europe" Amsterdam. Amsterdamski  kanali iz 17. stoljeća su upisani na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine. U gradu je oko 160 kanala koji ga dijele na oko 90 otočića a uz njih su stare građanske kuće.

Profesori su se upoznali s radom najveće burze cvijeća u Alsmeru gdje se vrši veleprodaja  ukrasnog bilja i cvijeća od nizozemskih i ostalih europskih uzgajivača, uzgajivača iz Afrike, južne Amerike i srednjeg istoka. Brokeri kupuju cvijeće i sadnice putem računala i proizvodi odlaze na destinacije svakog dana na vrijeme.

U sjećanju će nam ostati nizozemski krajolik, ravnica ispresijecana brojnim kanalima, kravice koje slobodno šeću, a s druge strane  vjetrenjače i polja solarnih kolektora kao obnovljivi izvori energije.

Za stečena znanja profesori su dobili certifikate i svoja znanja će prenijeti na učenike, proširiti će asortiman ukrasnog bilja na školskim praktikumima, primijeniti nove tehnologije uzgoja i nove metode ozelenjivanja vanjskih prostora.

objavio: Blanka Pazman   datum: 8. 9. 2014.