Krovna mapa za ovu stranicu nije postavljena, pa nema dokumenata za prikaz.

Projekt: „Suzbijanje puževa u ekovrtu“

Od 23.04.2019. do 25.04. 2019. održan je Stručni skupa za nastavnike strukovnih predmeta u Zagrebu. Nastavnici koji su učestvovali na Stručnom skupu dobili su zadatak da osmisle realizaciju projektne nastave u svojim školama u okviru svoje nastave.

U realizaciji su sudjelovali učenici 3.B razreda i mentorica Ljerka Klarić

Učenici 3.B razreda bili su informirani o mogućnosti sudjelovanja u projektu i načinu provedbe projekta. Učenici su odabrali temu: „Suzbijanje puževa u ekovrtu“ iz predmeta zaštita bilja.

S obzirom da imamo školski  ekovrt a imamo svake godine evidentne štete koje prouzrokuju puževi ta tema je prihvaćena jednoglasno na nivou razreda.

Aktivnosti učenika u projektu:

- timski rad

- proučavanje stručne literature, stranica na internetu (morfologija, biologija, zaštita)

- izrada upitnika i provedba ankete

- analiza upitnika

- monitoring u ekovrtu

- bilježenje šteta

- sakupljanje puževe u ekovrtu

- postavljanje trapova od biljnih ostataka

- istraživanje djelotvornosti mehaničkih mjera suzbijanja puževa u ekovrtu

- determinacija puževa

- sudjelovanje u postavljanju barijera – prepreka za puževe u ekovrtu

- Izrada PowerPoint prezentacije

- izrada plakata

Zaključak

Crveni puž golać- determiniran kao najbrojnija i najštetnija vrsta puža na školskom ekovrtu. Invazivna i proždrljiva vrsta puža koji ima veliku reproduktivnu sposobnost a najaktivniji je noću te za vrijeme i nakon kiše. Štete koje prouzrokuje zabilježene su na gotovo svim povrtnim kulturama u vidu oštećenja lista, stabljike, ploda te sluzavim tragovima na nadzemnim biljnim dijelovima. Ne preporuča se uništavanje gaženjem kao niti posipavanje kuhinjskom solju gredica na koje dolaze. Mehaničke mjere suzbijanja sakupljanja rukom crvenog puža golaća u ovom projektu pokazale su učinkovitost u smanjenju brojnosti puževa i smanjenju šteta.

U suzbijanju crvenog puža golaća u ekovrtu važno je provoditi mjere zaštite kao što su: preventivne mjere, monitoring, mehaničke mjere, biološke mjere a ukoliko se radi o intenzivnoj pojavi koristi se i kemijska mjera sa sredstvom koje je dozvoljeno u ekološkom uzgoju.

Želja nam je potaknuti i druge da promatraju kretanje crvenog puža golaća, osobito u vrijeme intenzivne pojave. Učinkovitost suzbijanja i reguliranje broja puževa ovisi o uključivanju svih koji bilježe prisutnost te vrste na posjedu, vrtu, okućnici te osobito na zapuštenim poljoprivrednim površinama.

objavio: Dragan Brkić   datum: 16. 6. 2019.