« Studeni 2017 »

ŠUMARSKI TEHNIČAR

Obrazovanjem kroz četiri godine stječe znanja iz područja:

- uzgajanja šuma počevši od tla, sadnice, sastojine, zaštite šuma, oruđa i strojeva za njegu i obnovu sastojina

- uređivanja šuma počevši od osnova elemenata sastojine do upoznavanja s instrumentima koji se koriste u uređivanju šuma i geodeziji

- iskorištavanja šuma počevši od alata koje koristimo u iskorištavanju šuma, organizaciji radilišta na sječi i izradi drvnih sortimenata i primjeni mehanizacije, gradnji šumskih putova i cesta.

Nakon završnog ispita učenik se može zaposliti kao pomoćnik inženjera šumarstva (revirnika) ili može nastaviti školovanje na šumarskom ili srodnom fakultetu.

Na mjestu pomoćnika samostalno izvršava složenije poslove na uzgajanju, zaštiti, uređenju i iskorištavanju šuma i organizaciji radilišta. On izravno rukovodi radom radnika na radilištu, neposredno je odgovoran za primjenu propisa o sigurnosti na radu, sudjeluje pri uvođenju radnika u rad, kontrolira kvalitetu rada, brine o zaštiti šuma, o održavanju alata i strojeva, vodi evidenciju i statistiku izvršenih radova, prikuplja podatke o tehničkim normama i njihovoj primjeni, te obavlja opažanja za dijagnostičko-prognostičku službu o zaštiti šuma.